среда, 18. октобар 2017.

Nizovi




a1  a2   a3  ...  an   = {an}   n = 1, 2, 3, 4

1. an < an+1   - monotono rastući niz

2. an <= an+1   - monotono neopadajući niz

3. an > an+1   - monotono opadajući niz

4. an => an+1   - monotono nerastući niz


среда, 23. август 2017.

Oni dolaze: Dario Vajda, OŠ "Jovan Mikić"

USPESI
3.razred – opštinsko takmičenje iz matematike – 3.mesto
4.razred - opštinsko takmičenje iz matematike – 2.mesto
5.razred - opštinsko takmičenje iz matematike – 1.mesto i učešće na okružnom takmičenju; opštinsko takmičenje iz srpskog jezika – 2. mesto i  učešće na okružnom takmičenju
6.razred - opštinsko i okružno takmičenje iz matematike – pohvala; opštinsko takmičenje iz biologije – 2.mesto

четвртак, 20. јул 2017.

Hrvatska ministarka odbila da uradi sporni matematički zadatak



Sporni zadatak, naime, glasi: 
Potrošnja automobila je sedam litara na 100 kilometara, a kombi s jednom litrom goriva može da pređe 11 kilometara. Ako su i automobil i kombi vozili 450 kilometara, koliko je više goriva potrošio kombi od automobila? 

 Ponuđeni odgovori: A. 9,41 litar B. 14,79 litara C. 16,25 litara D. 18 litara.

понедељак, 17. јул 2017.

Umrla čuvena matematičarka, Iran objavio sliku bez hidžaba na naslovnoj strani


Matematičarka Marjam Mirzahani (40) preminula je u subotu u bolnici u SAD, nakon četverogodišnje borbe sa rakom dojke, a iranski mediji odali su joj počast objavljivanjem njene fotografije na naslovnoj strani, a neki i bez hidžaba, piše portal “Firstpost”.
Mirzahani je prva žena koja je osvojila prestižnu Fildsovu medalju 2014, što je Nobelova nagrada za matematičare. 

недеља, 16. јул 2017.

Najbolji matematičar poručuje: Bitni su rad i volja (video)


Na nedavno održanom Kupu Matematičke gimnazije iz matematike, fizike i informatike, za najboljeg matematičara proglašen je Jovan Toromanović. Ovaj 16-godišnjak je i iz fizike osvojio zlatnu medalju, ostavivši za sobom takmičare iz 13 evropskih zemalja. 
U Matematičku gimnaziju Jovan je došao u sedmom razredu, da bi se kao gimnazijalac našao u mentorskom odeljenju škole. 
Trenirao je fudbal i šah, a sada je matematika prioritet.

Univerzitet u Novom Sadu među najboljima u oblasti matematike


Univerzitet u Novom Sadu prvi put je na Šangajskoj rang listi i nalazi se među 500 najboljih univerziteta sveta iz oblasti matematike, pošto je rangiran između 401. i 500. mesta.

Najbolji matematičari otputovali u Rio


Učenici beogradske Matematičke gimnazije otputovali su danas u Brazil na 58. Međunarodnu matematičku olimpijadu za srednjoškolce, gde će predstavljati Srbiju. Na najprestižnije takmičenje iz matematike za srednjoškolce otputovali su: Aleksa Milojević, Pavle Martinović, Igor Medvedev...

Pedeset godina OŠ VLADISLAV PETković DIS (Veliki Mokri Lug - 2017)

Preminula jedina žena dobitnica Fildsove medalje za matematiku


Prva žena koja je dobila Fildsovu medalju, matematički pandan Nobelovoj nagradi, izgubila je bitku sa rakom dojke u 41. godini života. 
Mirijam Mirzakani, profesorka Univerziteta Stenford poreklom iz Irana, osvojila je medalju za 2014. godinu za svoj rad u području geometrije i dinamičkih sistema, a naročito zakrivljenih površina.

субота, 6. мај 2017.

I ove godine maj je mesec matematike

 
Matematička teorija verovatnoće, nastala iz tri veka stare prepiske dva Francuza koji su pokušali da matematički dokuče pravilnosti u igri kocke, tema je šestog manifestacije „Maj mesec matematike“, koji se održava od 10. do 31. maja.
Kako je saopštio Centar za promociju nauke, koji je organizator manifestacije, najveća atrakcija ove godine je „Matematički šou“, prvi međunarodni matematički šou-program organizovan u Srbiji.

петак, 5. мај 2017.

Vremeplov: Rođen Mika Alas

- Na današnji dan 1868. godine rođen je srpski matematičar Mihajlo Petrović, poznat kao Mika Alas, osnivač beogradske matematičke škole, profesor Univerziteta u Beogradu, član Srpske kraljevske akademije i niza inostranih akademija. Kao dečak naučio je ribarski zanat, potom položio majstorski ispit ribarskog esnafa, ribarenje je neobično voleo i tako dobio nadimak "Mika Alas". Napisao je više od 400 radova iz teorijske i primenjene matematike, matematičke fizike i hemije, mehanike, geometrije i

Mladi matematičari ponovo blistaju, osvojili šest medalja

Beograd -- Tim srednjoškolaca iz Srbije postigao je izvanredan uspeh na 34. Balkanskoj matematičkoj Olimpijadi u Ohridu, osvojivši šest medalja.
Na takmičenju su učestvovale ekipe iz dvadesetak zemalja, saopštila je Matematička gimnazija u Beogradu. Zlatne medalje su osvojili Aleksa Milojević i Igor Medvedev iz Matematičke gimnazije.

недеља, 16. април 2017.

Matematika utkana u sve delatnosti

Sedrik Vilani za RTS: Matematika je ključna veština za budućnost

Prolećni Festival matematike od 19. aprila u Rektoratu i na PMF-u


NOVI SAD - U sredu, 19. aprila je Simpozijum "Savremeni problemi matematike", sa četiri interesantna predavanja u kojima će prisutni moći da čuju jedan izbor iz korpusa aktuelnih problema matematike kojima se bave matematičari sa novosadskog PMF-a. Predavanja će biti prilagođena učenicima srednjih škola. Na kraju će biti podela diploma najuspešnijijm učenicima sa okružnog takmičenja iz matematike, a zatim i koktel za sve učesnike.

U četvrtak, 20. aprila je Konferencija učenika "Matematički podijum mladih", sa puno interesantnih saopštenja učenika srednjih škola. Od 15 časova održaće se Radionica za profesore matematike, gost će biti Dragana Stanojević iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, a tema će biti "Standardi postignuća učenika".

Program festivala u subotu, 22. aprila počinje predavanjem dr Zagorke Lozanov Crvenković o istoriji statistike, a zatim se nastavlja Okruglim stolom za profesore matematike.

U sredu i četvrtak Festival je u zgradi Rektorata, a u subotu na Departmanu za matematiku i informatiku PMF-a.

Detaljan program možete pronaći OVDE.

Devojčica je na testu iz matematike napisala ovo i tako nasmejala sve na društvenim mrežama


Mala Aira King oduševila je svoju nastavnicu matematike i sve na društvenim mrežama.

Na svom testu iz matematike je na mestu gde je trebalo da napiše kako je došla do rezultata, ona napisala da je zadatak izračunala zahvaljujući svojim prstima.

Malecka je nasmejala sve, a njena majka Britni je odgovor morala podeliti na svom Fejsbuku i tako pokazala koliko je ponosna na svoju ćerku.

недеља, 12. март 2017.

Žarko, zlatni matematičar


Nišlija Žarko Ranđelović, dvostruki osvajač olimpijske medalje iz matematike, uspešno završava studije matematike na Kembridžu. Žarko je jedva uspeo da skupi pare da ode na prijemni, ali je bio 16. od 236 talentovanih matematičara iz celog sveta, pa je dobio stipendiju za upis na prestižni Triniti koledž, na kojem je matematiku predavao Isak Njutn.
- Presrećan sam što studiram na Triniti koleždu jer je to najprestižniji od 35 fakulteta u sastavu Kembridža. Nekada je ovde matematiku predavao Njutn, a školovao se Stiven Hoking. Ovde studiraju budući naučnici, a ja odmalena sanjam da budem naučnik. Voleo bih da se bavim istraživanjem u nekoj velikoj svetskoj kompaniji - kaže on.
Žarko je sada na trećoj, završnoj godini. Posle toga će upisati jednogodišnje master studije, a onda i doktorat.
- Ne znam gde ću da radim nakon završenih studija, ali bih voleo da se vratim u Srbiju, mada sumnjam da ću u domovini imati dobre uslove da se bavim naukom - kaže Žarko i dodaje da ima priliku da ostane u Engleskoj, ali će možda da ode u Ameriku, u kojoj već živi i radi njegov brat.
Žarko je oduševljen načinom studiranja na Kembridžu.
- Retko gde na svetu postoji takav obrazovni proces. Ovde postoje tri semestra. U prva dva imamo predavanja, domaće zadatke i supervizije. Predavanja su između 9 i 13 časova, uglavnom tri predavanja po sat vremena. Van toga imamo domaće zadatke. Za svaki predmet imamo superviziju, gde predajemo svoja rešenja i onda ih supervizori pregledaju i s njima diskutujemo o rešenjima. Profesori supervizori rade sa po dva studenta na svake dve nedelje - objašnjava talentovani matematičar. Kaže da posle toga slede pripreme za ispit, a sami ispiti dolaze na kraju.
- Sva četiri ispita su u razmaku od nedelju dana i ovakav sistem ne dopušta kampanjski rad. Ako želiš da znaš više o određenoj oblasti, onda pitaš i tražiš, a profesori pružaju mogućnost da to naučiš dodatnim angažovanjem - priča Žarko. Dodaje da su uslovi na Kembridžu drugačiji nego na drugim univerzitetima, svaki student ima svoju sobu, profesori su spremni na saradnju, puno je stranih studenata...
- Kolege su fine i pune pozitivne energije, nikad do dolaska u Kembridž nisam na jednom mestu sreo toliko finih ljudi - priča Nišlija.

Počela pripremna nastava za zvezdarske osmake


Opština Zvezdara i ove godine organizuje besplatnu pripremnu nastavu za svoje osmake. Predsednik opštine Miloš Ignjatović ističe da su učenici proteklih godina na završnom ispitu beležili sjajne rezultate i upisivali srednje škole po izboru, pa Zvezdara sa zadovoljstvom nastavlja tradiciju besplatne pripreme. Oko 180 učenika svakog vikenda do 4. juna pohađaće nastavu iz srpskog jezika i matematike.

понедељак, 20. фебруар 2017.

Besplatne prirpeme za malu maturu u četiri škole u Zemunu


Program će se realizovati na četiri lokacije i to u školama „Branko Radičević” (za škole iz Batajnice i Ugrinovaca), „Svetozar Miletić”, „Petar Kočić” i u Školi za decu oštećenog vida „Veljko Ramadanović”. Prijavljeno je blizu 900 polaznika nastave, od preko 1.500 učenika, angažovano je 14 nastavnika, koji su ostvarili najbolje rezultate i zaposleni su u zemunskim osnovnim školama. Program obuhvata pripremnu nastavu iz srpskog jezika i matematike, a nastava se održava do 30. aprila, subotom i nedeljom.

 (Telegraf.rs)

Penzionerski dani jednog profesora matematike




недеља, 5. фебруар 2017.

Matematičari Novog Sada traže da matematika bude obavezna na maturi


Novi Sad - Društvo matematičara Novog Sada podržava mišljenje brojnih uglednih matematičara da i matematika treba da se polaže na maturi.
Oni podržavaju koncepciju velike mature prema kojoj bi postojale dve vrste mature: opšta matura i stručna matura.
Opšta bi imala dva obavezna opšteobrazovna ispita i to maternji jezik i matematiku i jedan ili dva opšteobrazovna ispita. Stručna bi imala dva obavezna opšteobrazovna ispita tj. maternji jezik i matematiku i stručni ispit iz osnovne struke, koji bi se sastojao iz teorijskog i praktičnog dela. U Društvu matematičara navode da bi realizacija maturskih ispita iz matematike mogla teći na dva nivoa koje bi kandidat sam birao, i kod opšte i kod stručne mature. 
"Neuvrštavalje matematike među obavezne predmete velike mature bi nesumnjivo podržao tzv. pokret anti-intelektualizma. Ukoliko bi se usvojilo rešenje koje podstiče marginalizaciju akademskih sposobnosti, pa samim tim i matematike kao civilizacijske tekovine, negativnan uticaj bi osetile mnoge buduće generacije mladih. Vek koji je pred nama zahteva sposobne, adekvatno obrazovane generacije, koji će sutra imati sigurna znanja, zasnovana na sposobnostima logičkog i apstraktnog mišljenja, bez obzira da li će svoje kompetencije koristiti u društvenim, humanističkim naukama, medicini ili kao nosioci tehničko-tehnološkog razvoja Srbije", navodi Društvo matematičara Novog Sada.
Pismo u kome je iznet predlog koji podržava ostavljanje matematike na spisku obaveznih ispita velike mature do sada su podržali Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu, Matematički institut Srpske akademije nauka i umetnosti, Matematička gimnazija u Beogradu, Društvo matematičara Srbije, Srpsko naučno matematičko društvo, kao i matematičari Nacionalnog prosvetnog saveta.

Žene matematičari kroz istoriju: Emi Neter


Ćerka matematičara Maksa Netera od ranog detinjstva je pokazivala interesovanje za jezike, odlično je govorila engleski i francuski jezik, a muzika ju je zanimala više od matematike u tom ranom uzrastu. Kao ćerci profesora, bilo joj je dozvoljeno da sa bratom prati predavanja na Univerzitetu u Erlangenu. Tu je položila sve ispite i odbranila disertaciju 1908.godine, da bi potom i predavala na Matematičkom institutu u Erlangenu čitavih sedam godina bez novčane naknade.

Značajna godina u njenom naučnom radu bila je 1915. godina, kada je dobila poziv od Davida Hilberta i Kristijana Klajna da dođe na Univerzitet u Getingenu, i to na odsek za matematiku. Tu četiri godine predaje pod Hilbertovim imenom.
Ta činjenica najbolje svedoči o položaju žene u naučnim krugovima, uz podatak da je tek 1919. godine dobila najniže zvanje privatnog docenta, a tri godine kasnije postala nezvanični profesor u Getingenu, ali i dalje bez zvanične titule i plate.
Kao Jevrejka, morala je da emigrira u SAD 1933. godine, gde je do svoje smrti predavala na Koledžu Brin Mar.
Amali Emi Neter je uvela „revoluciju" u teoriju prstena, polja i grupa. To njeno najznačajnije delo, objavljeno 1921. godine, bilo je od fundamentalnog značaja za razvoj moderne algebre. U fizici je ostavila poznatu teoremu Neter, koja dokazuje vezu između simetrije u fizici i zakona konverzacije.
Za Alberta Ajnštajna, Ema Neter je bila „najkreativniji genij koji se pojavio otkako je visoko obrazovanje postalo dostupno ženama". Godine 1918, Ajnštajn u pismu jednom kolegi piše: „Dobio sam novi rad gospođice Neter i ponovo vas uveravam da je velika nepravda što ona zvanično ne može da drži predavanja."
Emi Neter se smatra jednom od glavnih osnivača apstraktne algebre, i za nju se vezuje pojam „Neterinski prstenovi" ‒ jedan od osnova algebarske geometrije.
Priredio Branislav Guzina

субота, 21. јануар 2017.

U prodaji zbirke zadataka za pripremu male mature


Zbirke se mogu poručiti i preko škola. 
Zbirke iz srpskog jezika, matematike kao i kombinovana zbirka sa zadacima iz biologije, geografije, istorije, fizike i hemije sadrže po 450 zadataka. Sem na srpskom, zbirke su pripremljene i na albanskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom, hrvatskom i bosanskom jeziku. Izdavači su Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja i Prosvetni pregled. Sve tri zbirke zajedno koštaju 670 dinara. Pojedinačno, cena zbirke za srpski ili maternji jezik je 300 dinara, za matematiku 190 dinara, a kombinovana košta 180 dinara. 

Златна деца Математичке гимназије


Седам такмичара донело седам медаља са међународне олимпијаде из математике, физике и информатике у Казахстану.
– За бриљантно и оригинално решење најтежег задатка Павле Мартиновић, ученик другог разреда, завредео специјалну награду

Izrazi sa realnim brojevima: zadatak 4